Sprzedaż mieszkanie to z pozoru bardzo prosta czynność. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego biura pośredniczącego, poczekać i można już dokonywać transakcji. Jednak samo podpisanie aktu notarialnego sprzedaży mieszkanie to jedynie finalny moment transakcji. Nie można zapomnieć, że trzeba się do tego dobrze przygotować i dopełnić pewnych formalności. Do obowiązków dotychczasowego właściciela mieszkania należy między innymi przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, dzięki czemu samo finalizowanie całej sprzedaży będzie szybkie i bezpieczne.
Co istotne, zakup mieszkania musi być przeprowadzony na podstawie umowy sprzedaży, która jest sporządzona w formie aktu notarialnego. Żadna inna umowa nie ma mocy prawnej i nie przeniesie własności nieruchomości. Jakie dokumenty należy więc przygotować, by wszystko odbyło się bezproblemowo? Zapraszamy do lektury.
Na samym początku najważniejszą informacją jest tak, że do każdej czynności notarialnej należy okazać dokumenty poświadczające tożsamość osób biorących udział. Może to być dowód osobisty bądź paszport, czy karta pobytu.
W przypadku sprzedaży mieszkania będącego na rynku wtórnym z pewnością ma ono księgę wieczystą. Do podpisania aktu notarialnego, notariusz potrzebuje numeru tej księgi. Nie ma konieczności dostarczania odpisu księgi z sądu rejonowego.
Kolejny potrzebny dokument to tytuł własności. Sprzedawca w ten sposób pokazuje, że ma prawdo dysponować tą konkretną nieruchomością. Tutaj może to być akt notarialny (np. umowa sprzedaży bądź darowizny), akt poświadczenia dziedziczenia lub sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Obecnie w wielu przypadkach zarówno kupujący, jak i sprzedający biorą kredyty na nieruchomość. Obciążenie hipoteką można sprawdzić w dziale IV księgi wieczystej. W takim przypadku sprzedający musi uzyskać od banku odpowiednie zaświadczenie, które informuje o saldzie kredytu, a także prowizji za wcześniejszą spłatę, przyrzeczenie wydania zgody na zwolnienie zabezpieczeń po całkowitej spłacie oraz informację o numerze rachunku do spłaty kredytu.
W przypadku, gdy to kupujący nabywa mieszkanie na kredyt, jego zadaniem jest ustanowić hipotekę na rzecz banku na zabezpieczenie zwrotu kredytu. Jeśli ma to być ustanowione w akcie notarialnym, dostarcza notariuszowi odpowiednie zaświadczenie banku.
Przy sprzedaży mieszkania znaczenie ma także to, czy jest to samodzielny lokal mieszkalny, czy może sprzedaje się spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu. W przypadku sprzedaży mieszkania, które jest samodzielnym lokalem mieszkalnym, do podpisania aktu notarialnego należy dostarczyć:
Przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do podpisania aktu notarialnego należy dostarczyć
Podsumowując, liczba dokumentów jest zależna od tego, jaki jest rodzaj sprzedawanej nieruchomości. Jednak najważniejszymi i podstawowymi się przede wszystkim informacje o stanie prawnym mieszkania, a także jego lokalizacja i dane osobowe obu stron biorących udział w sprzedaży danej nieruchomości.
Sam akt notarialny zawiera z kolei datę oraz miejsce sporządzenia danego dokumentu. Ponadto stwierdzenie faktów i istotnych czynności podjętych w trakcie sporządzania dokumentu, stwierdzenie o jego odczytaniu, przyjęciu i spisaniu. Na końcu znajdą się także również podpisy wszystkich osób biorących udział w czynności, a także notariusza oraz wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej.